Závody psích spřežení – i tam se uplatní drony

Mushing

Zimní romantika se vším všudy i adrenalinové dobrodružství v doprovodu čtyřnohých přátel. To je mushing – psí spřežení, které se jako netradiční zimní sport dostává do hledáčku psích nadšenců i fanoušků z řad široké veřejnosti. Jistě k tomu přispívají i pozoruhodné záběry z dronu, které závody mushingu a jejich mrazivou atmosféru zachycují.

Jde-li o extrémní závody psích spřežení, bez dronů by dokumentace ani nebyla možná. Takto se můžeme i z vyhřátého obýváku kochat nádherou zasněžených plání a zážitky, které skýtají trasy v délce desítek i stovek kilometrů.

Jak vypadají závody psích spřežení?

Zatímco sprint se jezdí na tratích do 20 kilometrů, střední (mid) kategorie závodů jsou v desítkách kilometrů. Pokud je závod psích spřežení delší než 40 kilometrů, hovoříme o dlouhých (long) tratích. Rozlišují se také různé třídy závodů dle počtu psů. Třída A počítá s 6 až 8 psy ve spřežení, třída B s 4 až 6 psy, třída C s 2 až 4 psy.

Zapřahají se psi různých plemen. Některé závody jsou otevřené pro všechna plemena bez rozdílu, další jsou určené pouze pro sibiřské husky, další zase pro všechna ostatní severská plemena – aljašský malamut, samojed, grónský pes, kanadský eskymácký pes, český horský pes, evropský saňový pes, alaskan aj.

https://www.youtube.com/watch?v=wRw99eEFQrE

„Vysoká musherská škola“

Schopnosti vůdců i jejich psů prověří dlouhé tratě v divoké přírodě. V Česku je nejstarším longovým závodem tzv. Ledová jízda v Krkonoších určená pro spřežení s minimálně osmi psi. Šediváčkův long, který se jezdí v Orlických horách, oproti tomu nabízí několik různých kategorií. V lednu 2020 se uskutečnil již 24. ročník a zúčastnilo se ho více než 100 musherů a asi 700 psů z celého světa. Tradiční trať má 200 kilometrů, ale je tu i trať o délce 300 kilometrů. To je pořád velmi málo ve srovnání s těmi nejextrémnějšími závody světa. Jejich drsnou atmosféru i mrazivou krásu dokonale zachycují drony.

Jeden z těch nejdelších, legendární závod Yukon Quest, který se koná na Aljašce má celých tisíc mil, tedy asi 1600 kilometrů. Aljaška je kolébkou mushingu, který zde představuje základní  druh přepravy. Právě jako nový způsob přepravy, zejména zdravotnických potřeb, se tady však začínají uplatňovat také drony.

Zdroje:

Komentáře