Již nějakou dobu se hovoří o využití dronů k přepravě a doručování zásilek. Globálním průkopníkem je v tomto směru internetový gigant Amazon. V Česku již doručení zásilky dronem testoval internetový obchod Mall. Na americké University of Maryland však doručování prostřednictvím dronu povýšili na úroveň nejvyšší, na úroveň lidských životů. Dron se zde poprvé uplatnil pro přepravu ledviny určené k transplantaci.
Doručování pomocí dronů má životně důležitou výhodu v rychlosti. Ta je u transplantovaných orgánů, krve a dalšího citlivého materiálu kritickým faktorem. Jde doslova o minuty. Na rozdíl od helikoptéry přitom dron může vzlétnout a přistát téměř kdekoliv. Na rozdíl od převozu automobilem s policejním doprovodem je transport pomocí dronu nejenom rychlejší, ale také bezpečnější.
Moderní technologie zasahují do všech oblastí života. Zdravotnictví, kde jde přímo o životy, není výjimkou. O první transport orgánu k transplantaci se také postaral tým tvořený vědci z University of Maryland ve spojení s lékaři a zdravotnickým personálem z partnerského Medical centra. Nechyběli piloti, letečtí inženýři a zástupci FAA (Federal Aviation Administration). Celý tým a projekt přepravy transplantovaných orgánů zaštítil doktor Joseph Scalea.
Projekt odstartoval minulý rok, od té doby proběhlo několik desítek testovacích transportů. V dubnu 2019 došlo k první ostré zkoušce, kdy speciálně upravený dron doručil ledvinu na vzdálenost asi 4,8 kilometrů. Byla určená čtyřiačtyřicetileté pacientce, která na ledvinu čekala dlouhých osm let. Sama pacientka poznamenala, že ještě před pár lety by ji něco takového ani nenapadlo.
Doručení orgánu k transplantaci je pochopitelně mnohem náročnější než doručení běžného balíčku. Dron určený k přepravě orgánů vyžaduje specifické úpravy. Vědci z univerzity v Marylandu využili speciálně upravený dron s osmi rotory. Při výpadku některého z nich se další postarají o bezpečný dolet. V případě většího selhání, technických potíží nebo nehody je dron navíc vybaven i padákem.
Orgán se ukládá do speciálního boxu označovaného HOMAL (Human Organ Monitoring and Quality Assurance Apparatus for Long-Distance Travel). Box zajišťuje adekvátní teplotu a další parametry nezbytné pro přepravu a zachování orgánu v nejlepším možném stavu. Zaznamenává atmosférický tlak, vibrace, GPS souřadnice a další data, která v reálném čase odesílá transplantačnímu týmu.
Celý tým doktora Scalea se osvědčil. Jistě proto nezůstane jen u prvního transportu. Vědci již nyní řeší, jak rychlejší a bezpečnější přepravu orgánů pomocí dronů aplikovat do každodenní praxe. Bezpilotní letouny mají velkou perspektivu zejména v přepravě orgánů na dlouhé vzdálenosti. Tam se však více než s multikoptérou počítá do budoucna s bezpilotním letounem s pevným křídlem.
Zdroje:
Zdroj obr.: University of Maryland