Zpravodajství bez dronů? Bez nich už by to nebylo ono

Drony ve zpravodajství

Drony v současnosti promlouvají do mnoha sfér, také zpravodajství dávají nový rozměr. Přestože jsme z médií na snímky ze vzduchu zvyklí prostřednictvím zpravodajských vrtulníků, díky dronům jsou záběry ze vzduchu unikátní. To potvrzují i přímo slova zpravodajců.


Vedoucí domácí redakce České televize Lukáš Dolanský uvedl, že záběry z dronu jsou nejenom unikátní, ale díky stabilizátorům i v lepší kvalitě než z vrtulníku.

V čem je dron lepší než vrtulník?

Zpravodajské drony jsou menší, a tím lépe ovladatelné než vrtulník. I tak se hodí, pokud dron ovládají rovnou dva lidé. Vedle pilota dronu, který se věnuje pouze řízení stroje, také kameraman, který má na starosti kameru. Není pochyb o tom, že s dronem je možné vytvořit atraktivnější záběry než s vrtulníkem.

Bezpilotní letoun nemá lidskou posádku, není tak omezený jako vrtulník. Snáze zachytí i krizovou situaci, nevadí mu kouř, jako stroj není tolik ohrožen jako lidé. Příkladem za všechny je požár katedrály Notre Dame, drony zachytily samotný oheň i jeho následky…

Dron je oproti vrtulníku mnohem méně náročný na přistávací plochu, může vzlétnout téměř odkudkoliv. Také se díky menší velikosti dostane i do míst, která jsou pro vrtulník nepřístupná. To vše jsou důvody, proč se dron stal součástí zpravodajství a jeho místo už je nenahraditelné.

Co všechno může zdokumentovat dron?

Již jsme psali o tom, že bezpilotní letouny dokážou skvěle zachytit výjimečné adrenalinové okamžikysportovní události jako Tour de France. Vždy je však nutné dodržovat základní bezpečnostní pravidla, což potvrzují i zprávy o nehodách dronů, které mohou ohrožovat i samotné sportovce.

Jsou jako stvořené pro dokumentaci demonstrací. Také tady však platí, že primární je bezpečnost lidí, v tomto případě demonstrantů.

Pohled z ptačí perspektivy vždy nabízí více emocí než jiné, bohužel i negativních. A tak drony zachycují i dokonalý obraz zkázy, jak jsme ilustrovali prostřednictvím snímků z Černobylu. Ale dokážou také zprostředkovat ničivé následky aktuálních výbuchů či živelných katastrof.

Zpravodajem samozřejmě nemůže být každý. Pokud chcete pořizovat profesionální zpravodajské záběry z dronu, neobejdete se bez pilotního průkazu. Právě s jeho vyřizováním vám pomůže dronim.

Tagy:
Komentáře