V roce 2019 uplynulo již 33 let od nejzávažnější katastrofy v dějinách jaderné energetiky. Přestože se radiace v okolí Černobylu postupně snižuje, následky havárie, která stála zdraví statisíce lidí a dalším statisícům negativně ovlivnila život, jsou v okolí Černobylu patrné dodnes.
S dodržením bezpečnostních pravidel a povolením ukrajinského ministerstva pro mimořádné situace může v současnosti, i přes nebezpečí radiace, černobylskou zakázanou zónu navštívit každý. Objevují se tak i pozoruhodné snímky Černobylu z dronů. Ilustrují zkázu místa, které mělo být pýchou celého Sovětského svazu. Jenže pýcha předchází pád…
Jaderná elektrárna Vladimíra Iljiče Lenina, vzdálená asi 20 km od města Černobyl a asi 150 km od hlavního města Ukrajiny Kyjeva, byla se svými čtyřmi reaktory v době své činnosti jednou z největších na světě. Byla součástí strategického vojenského programu pro sovětskou armádu a ambiciózního plánu stát se s celkem dvanácti reaktory o výkonu 1 000 MW největší jadernou elektrárnou vůbec.
Výstavba megalomanského projektu začala v roce 1970. Spolu s elektrárnou bylo asi o dva kilometry dál vybudováno i satelitní město Pripjať pro pracovníky elektrárny. Název městu dala řeka Pripjať. Na jejím břehu město vzniklo a její voda sloužila jako významný zdroj pro chladící systém elektrárny.
Mělo to být město snů. Pripjať nové obyvatele lákalo na vlastní byt, auto i nestandardní plat v elektrárně. Vybavenost města byla taková, že i z Kyjeva jezdili do města nakupovat prominenti. 25 místních obchodů a obchodních domů nabízelo to, co jinde nebylo k sehnání.
Skvělou nabídkou se pyšnilo i 27 místních kaváren a restaurací. Nechyběly školky, školy, park a dětská hřiště. Byly jich zde více než tři desítky, k tomu deset tělocvičen, dva sportovní stadiony, tři kryté bazény, palác kultury, polyfunkční kinosál nebo škola výtvarných umění. Fungovaly zde úspěšně čtyři továrny, říční nákladní přístav nebo železniční nádraží. To vše v roce 1986 pokryl radioaktivní prach, aby z města plného života udělal město duchů. I ve městě duchů však v současnosti létají drony.
Jak to dnes v Černobylu a Pripjaťi vypadá? Podívejte se na snímky z dronu!
Zdroje:
Zdroj obr.: Youtube Wall Street Yournal