Technologie, které zvyšují bezpečnost dronů

Bezpečnost dronů

Drony toho dokážou hodně a jsou užitečné v mnoha oblastech. To už víme. Čím širší je však využití dronů, čím více dronů je ve vzduchu, tím naléhavěji vyvstává otázka bezpečnosti dronů.

Žádný pád není jen tak

I zdánlivě obyčejný rekreační dron, který vypadá jako hračka, představuje riziko. Jen si představte, že spadne někomu na hlavu.

Když rekreační dron o váze maximálně několika kilogramů spadne ze sta metrů, váží při dopadu asi jako lednička. I proto je užitečným doplňkem dronu padák, který se otevře v případě potíží a pádu dronu. Předejde tak škodám na zdraví i majetku, nakonec ochrání před poškozením způsobeným pádem i samotný dron.

Takový padák pro drony vyvinuli dva studenti z Liberce. Existují i jiné padáky, tento liberecký má však tvar čtverce, zatímco ostatní jsou zpravidla kruhové. Jedním z těch klasických padáků kruhového tvaru je i padák Indemis nebo padák Airobotics…

Geofencing a ty další

Geofencing je novou technologií, které věří i Jan Klas, generální ředitel Řízení letového provozu České republiky. Ten právě v geofencingu vidí klíčovou složku ochrany před drony. O tom, že drony mohou být opravdu nebezpečné, nás nedávno přesvědčily i útoky na ropná zařízení v Saudské Arábii

Technologii geofencig představila teprve v roce 2015 společnost DJI, pracují s ní však i další společnosti (Parrot, Yuneec). Geofencing vytváří virtuální bariéru v konkrétním vzdušném prostoru. Funguje tak jako prevence útoků dronů. Uplatní se v rizikových oblastech a zakázaných zónách jako jsou letiště, jaderné elektrárny, továrny s nebezpečím výbuchu, ale i další strategická místa. Dokážou zabezpečit také prostor, kde je aktuálně vysoká koncentrace lidí, například hudební festivaly, koncerty nebo sportovní utkání.

DJI bezpečnost dronů zvyšuje také prostřednictvím technologie DJI AirSence, která dokáže pilotovi zprostředkovat varování v případě, že se v blízkosti pohybuje helikoptéra nebo letadlo. Technologie Computer vision pracující s umělou inteligencí, kterou vedle DJI využívá i Intel, Skydio nebo Movidius, jde ještě dál. Nejenže dokáže zaregistrovat létající či pevný objekt v letové dráze dronu, umí se mu také vyhnout.

Zdroje:

Komentáře