Drony nemusejí jenom létat! Zážitky slibují i podvodní drony

Podvodní dron

Je to teprve nedávno, kdy se drony začaly používat i mimo vojenské účely, přesto dnes zasahují do všech možných sfér. Velmi rychle se drony staly běžnou součástí našich životů, a stejně nás nepřestávají překvapovat.

Zatímco dron ve vzduchu už v současnosti není nic tak mimořádného, dron ve vodě si teprve hledá své místo…

UAV a ROV

Pod pojmem dron si totiž většina z nás představí létající prostředek, jenže dron nemusí jen létat, může také plavat nebo se potápět, a to až do hloubky desítek metrů. Podvodní dron slibuje nevšední zábavu i originální záběry podmořského světa. A nejenom to.

Pojem dron se většinou používá pro Unmanned Aerial Vehicle, UAV, tedy bezpilotní letoun. Pojem je však mnohem širší. Dron může označovat i tzv. Remotely Operated Underwater Vehicle, ROV, tedy na dálkově ovládaný podvodní prostředek, mini ponorku bez posádky.

Zjednodušeně je podvodní dron speciálním podvodním fotoaparátem a kamerou v jednom, kterou fotograf či kameraman může ovládat bez toho, aby se namočil. Podvodní dron však oceňují i ti, kteří mají vodu rádi, je pro ně skvělou hračkou na léto. Je to víc než hračka!

Dron jako asistent potápěčů

Podvodní dron si oblíbili potápěči, protože s ním mohou prozkoumat i nebezpečná místa, štěrbiny, jeskyně a prostory, kam by se jinak podívat vůbec nemohli.

S dronem tak máme možnost odhalovat další a další tajemství přírody.

Dron jako pomocník rybářů

Podvodní dron je také pomocníkem pro rybáře. Dokáže zvýšit úspěšnost lovu tím, že zobrazuje pohyb ryb. Některé drony však zašly mnohem dál, když byly vybaveny sonarem. Sonar PowerRay FishFinder, který detekuje ryby v hloubce až 40 metrů, je součástí jednoho z nejoblíbenějších podvodních dronů PowerRay od čínské spoločnosti PowerVision. Dron disponuje 4K UHK snímačem s Full HD real time streamingem, ale i zabudovaným modrým světlem, které láká ryby do zorného pole.

Dokonce umožňuje i přichycení vlasce a háčku s návnadou. Podvodní dron PowerRay nabízí ponor až do 30 metrů po dobu 3 hodin (sonar zachycuje prostor až 10 metrů pod dronem). Skvělý rybolov slibuje i díky tichému provozu, který neruší vodní živočichy.

Důkazem, že podvodní dron je více než hračkou pro zábavu, je také jeho využití u záchranářů. Podvodní dron BIKI, tzv. robotická rybka, se však prezentuje mj. i jako hlídač dětí v bazénu na zahradě. Nehodila by se vám taková rybka doma?

Tagy:
Komentáře