NASA vyšle dron na Saturnův měsíc, bude zde hledat život

Dron NASA Dragonfly

V objevování vesmíru se NASA v nejbližších letech chce zaměřit také na největší měsíc Saturnu Titan. Bude ho zkoumat pomocí velkého bezpilotního letounu Dragonfly. Půjde o vůbec první zařízení s více rotory, které bude při zkoumání vesmírného tělesa využito.

Mise Dragonfly

„Mise Dragonfly je jiná než ostatní, Titan je také jiný než jakékoliv jiné těleso sluneční soustavy,“ uvedl Thomas Zurbuchen z NASA. Dron Dragonfly zvládne létat míle a míle nad dunami Titanu, abychom se dozvěděli více o tomto mimořádném prostředí. Nachází se zde široká paleta organických prvků, které jsou podstatou života. Právě o životě nám mohou mnohé odhalit,“ doplnil vědec.

Titan není jen největším měsícem planety Merkur, je to také druhý největší měsíc sluneční soustavy. Protože je od Slunce asi desetkrát vzdálenější než Země, teploty se zde pohybují kolem -180 stupňů Celsia. Atmosférický tlak je o 50 % vyšší než na Zemi. S těmito drsnými podmínkami se bude muset dron Dragonfly vyrovnat.

Na cestu se vydá v roce 2026

Start mise Dragonfly je plánován na rok 2026. Bude trvat osm let, než se sonda dostane na Titan. 2,7 roků by pak měl kosmický dron létat v prostředí, které připomíná rané stádium planety Země. Může nám tak přiblížit obraz toho, jak vznikl život na Zemi.

Speciální observatoř zmapuje ledový povrch Titanu. Bude odebírat vzorky a určovat složení organického materiálu. Zařízení se bude z místa na místo přesouvat krátkými „přeskoky“, ale i delšími lety o vzdálenosti několika kilometrů. Od místa prvního přistání by měl stroj celkem přelétnout asi 175 kilometrů.

Má za cíl probádat organické duny i dno impaktního kráteru Selk, který měl v historii vedle organických látek obsahovat i vodu v kapalném stavu. Právě voda a organické látky složené z uhlíku, vodíku, kyslíku a dusíku jsou základními stavebními prvky života. Dron tak bude pátrat po chemických důkazech minulého nebo dokonce současného života. Je o bezesporu jedno z nejzajímavějších využití dronu.

Zdroje:

Zdroj úvodního obr.: YouTube NASA Video

Tagy:
Komentáře