LIDAR a dron jsou dokonalí partneři

LIDAR (Light Detection And Ranging) je metoda dálkového měření vzdálenosti a ve spojení s drony nabízí nové možnosti.

LIDAR funguje na základě doby šíření pulsu laserového paprsku odraženého od snímaného objektu a lze jej použít pro měření vzdálenosti, mapování terénu, pozorování vlastností atmosférických jevů a podobně. V kombinaci s možnostmi dronů je to hotový zázrak.

Výsledný snímek

Výsledkem mapování je mračno bodů, které je možno po aplikaci filtrů interpretovat do podoby digitálního modelu terénu. Pomocí dronu tak lze například vytvářet 3D modely budov a jiných objektů, využitelné pro plánování oprav nebo objevovat nedostupná místa v krajině. Podíváme se tam, kam jsme dříve podívat nemohli, a to za nesrovnatelně nižšího úsilí i nákladů.

 

Pro mapování terénu je LIDAR a dron ideálním řešením

Výrobce aktuálně nabízí set pokročilého vybavení dronů, nazvaný Matrice 200/210. Níže ve videu se můžete podívat, jak tato technologie funguje v praxi.

 

LIDAR a dron v celé řadě oborů

Široké uplatnění nachází toto řešení například u archeologů, kteří takto objevili ztracenou Mayskou megapoli. Využívá se v kombinaci s dochovanou historií. Pro zajímavost se bude tato technologie používat například při vytvoření mapy zaniklých míst Šumavy.

 

Hodilo by se vám použití dronu s technologií LIDAR?

Dronim se zabývá vývojem a ten má být o otevřené mysli. Pokud se třeba právě tato technologie hodí pro vaše účely nebo jste se setkali s jejím použitím, neváhejte se podělit o zajímavou zkušenost nebo se naopak ptejte. Napište nám a společně se na problematiku podíváme.

 

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Lidar

https://enterprise.dji.com/news/detail/how-lidar-is-revolutionizing-mapping-and-geospatial-data

https://www.lidarusa.com/matrice-200-series.html

 

 

 

 

 

Komentáře