Létající automobily a taxi drony už existují, jen si vybrat!

Volocopter

Podle výzkumné zprávy společnosti Deloitte nyní existuje čtrnáct různých létajících strojů určených pro osobní dopravu, které se nacházejí ve fázi prototypu nebo testování. Některé z nich patří i do kategorie dronů. Vedle toho existuje i létající stroj PAL-V, který je již na trhu a dá se koupit za cenu asi 399 tisíc dolarů.

PAL-V

Nizozemská společnost PAL-V Europe NV svůj létající automobil sestrojila jako virník s nosným rotorem. Osadila ho třemi koly, tlačnou vrtulí v zadní části a benzínovým motorem, se kterým se vozidlo PAL-V na vozovce pohybuje rychlostí až 180 km/h.

AeroMobil

Létající automobil vyvíjí i slovenská společnost AeroMobil. Inspirací pro jeho vývoj byl létající automobil z francouzského filmu Fantomas se zlobí. Již v roce 1990 na něm začal pracovat designér Štefan Klein.

Terrafugia Transition

Svůj létající automobil mají i v Číně, a to více než deset let, kdy byl představen jeho prototyp. Zahájení sériové výroby se však zatím vůz Terrafugia nedočkal.

Lilium

Lilium Jet představuje elektrické létající taxi s doletem až 300 km a maximální rychlostí 300 km/h. Jde o produkt německého start-upu, který se nyní nachází ve fázi testování. V reálném provozu by se měl objevit v roce 2023.

Volocopter

Elektrická multikoptéra z dílny německého start-upu Volocopter začátkem září 2019 zvládla první zkušební let v letištním provozu v Helsinkách. Právě intenzivní letecký provoz je pro nové typy létajících dopravních prostředků značnou překážkou, nehledě na chybějící legislativu a úřední komplikace. Ty jsou mnohdy složitější než samotné technické záležitosti.

Jakkoli, Volocopter představuje nový typ letecké osobní dopravy, který mezi ostatními konkurenty zaujímá jednu z vedoucích pozic. Je možné, že taxi drony, kterým se předvídá zářná budoucnost, budou vypadat právě jako Volocopter.

Ve fázi testování je i čínský stroj Ehang 184, kterému se věnujeme v tomto článku.

Zdroje:

Obr.: Matti Blume [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Komentáře