Dron jako taxi? Už je v testovacím provozu

Taxi dron

Dopravní zácpy bohužel definují život ve městech. Problémy, které klasická doprava přináší, však představují také smog nebo hluk. To vše můžou vyřešit drony jako dopravní prostředek budoucnosti. Drony jako taxi však nejsou budoucnost, ale realita současnosti. Takové stroje již existují a létají…

Ehang 184 jako létající taxi

Není náhodou, že drony pro přepravu pasažérů vyvíjejí takové společnosti jako Airbus, Boeing či Uber, ostatně o tom jsme vás informovali již v článku o překvapivém využití dronů. Vedle zavedených dopravních společností však v oblasti dronů existuje celá řada start-upů. Některé z nich připravují drony na roli bezpilotního taxi, jednou z nich je i čínská společnost se svým maxidronem Enhang 184.

Ehang 184 je vůbec prvním taxi dronem, byl představen již v roce 2016 a v současnosti se testuje hned v několika zemích. Největším omezením je pro něho zatím chybějící legislativa. I proto tento taxi dron zatím demonstrativně létá zejména v Dubaji, kde jsou otevření nejrůznějším technologickým novinkám.

Co čekat od takového létajícího taxi?

Standardní verze Ehang 184 unese jednoho člověka a malé zavazadlo, užitečná nosnost je 120 kg. Počítá se však i s variantou pro dvě osoby. Dron má osm elektromotorů na čtyřech konzolách. Létá rychlostí okolo 100 km/hod.

V praxi je ukázkou přívětivosti dronu pro pasažéra, který je opravdu jenom pasažérem, nikoli pilotem. Speciální aplikací si dron zavolá. Jakmile se k pasažérovi dron snese, jenom nastoupí a navolí na displeji cíl cesty. Pak už je vše na autonomním systému, který využívá GPS a pozemní řídící středisko.

Dron Ehang 184 se označuje jako AAV – Autonomous Aerieal Vehicle, tedy nezávislý létající stroj. Jakkoli je revoluční, stále jde pouze o jeden z mnoha příkladů využití dronů. Stále platí, že drony s pasažéry jsou spíše výjimkou. Mnohem častěji se drony osazují různými druhy kamer a skenerů. Připravují se také na přepravu zásilek – nejrůznějších předmětů.

I drony s pasažéry jsou však většinou bezpilotní dopravní prostředky. Pasažér stroj neřídí, ovládá ho dálkový řídící systém, programátor nebo přímo pilot.

I bezpilotní letoun potřebuje svého pilota! Nesedí přímo v kabině stroje, ale ze země se stará o bezproblémový let dronu.

Chcete se stát pilotem dronu? Vstupte do naší dron akademie!

Zdroj:

Zdroj obr.: Youtube Recode

Komentáře