Drony z bambusu? Jak jinak, když mají létat v Tanzánii!

Bambus

Jakkoli jsou drony prospěšné v moderním světě, ještě přínosnější jsou tam, kde doposud chybí potřebná infrastruktura, například v africké Tanzanii.

Drony se hodí

Ekonomika v Tanzánii je z velké části založená na rybaření a obchodu. Ale přeprava zboží mezi městy je pomalá a neefektivní. To je důvod, proč se velké naděje vkládají do přepravy prostřednictvím dronů a realizují se tady projekty, které se snaží drony dostat nejenom do akademické sféry mezi vědce, ale také přímo mezi podnikatele a průmyslové společnosti.

Nejde však jen o přepravu zboží, drony v Tanzánii přepravují i životně důležité léky, nachází významné uplatnění ve zdravotnictví a nejenom tam. Moderní technologie v podobě dronů využívají i přírodovědci pro zkoumání zdejší flóry a fauny, pomáhají tak ochránit přírodu (podobně jako je tomu v Austrálii při výzkumu populace medvídků koala).

Největší potenciál však nabízejí drony v mapování území, protože jen asi 3 % afrického území je zmapováno jinak než satelity. Dokonce ani místní farmáři často přesně neznají hranice svých vlastních pozemků.

Africké drony

Brzy se ukázalo, že profesionální drony světových značek jsou pro africké využití nevhodné. Nejenže jsou cenově příliš vysoko, ale jejich karbonové tělo je na africké podnebí příliš křehké. I rekreační drony jsou pro účely Tanzanie příliš drahé, nehledě na to, že drahá je každá oprava, která navíc vyžaduje opět drahé a dovážené náhradní díly.

V Tanzanii se tedy vydali tou nejefektivnější cestou a začali drony sami vyrábět z místního materiálu. Tím je bambus. Nejenže je pevný a odolný, ale je ho všude dost pro případné náhradní díly. Z bambusu je postaveno tělo dronu, vrtule se zde tisknou na 3D tiskárně. Technické součásti jako motory, baterka nebo GPS se pak dokupují, celkem asi za 150 dolarů. To je cena, která je pro zdejší účely přijatelná.

V současnosti se tak v Tanzánii rozrůstá komunita technologických nadšenců, kteří vyrábějí vlastní drony a učí se je ovládat. Najdeme zde technologické start-upy a mnoho pilotů dronů, kteří se učí využívat vlastní technologie pro potřeby vlastní země s jejími specifickými potřebami.

Zdroje:

Komentáře