Jak vypadají závody s drony?

FPV dron

Téměř ve stejné chvíli, kdy se drony dostaly do rukou prvních nadšenců jako hračka pro zábavu, zrodily se také závody s drony. Závodění a soutěživost je člověku vlastní, má nespočet podob. Závodění s drony je jednou z nich. Čí dron je lepší? Kdo svůj dron dokáže lépe ovládat? Kdo je rychlejší?

Jako závody ze Star Wars…

Závody s drony se velmi rychle uchytily v komunitě prvních dronařů, aby záhy zaznamenaly popularitu i mimo tuto skupinu. Jde o sport budoucnosti, který však už dnes láká davy. Není divu. Moderní technologie jsou v kurzu, zvlášť když jde o zábavu připomínající závody ze Star Wars. Jsou rychlé a zběsilé.

Přestože jsou adrenalinové přelety vzrušujícím zážitkem, jsou relativně bezpečné. To platí pro piloty i diváky. Drony samotné v závodech nezřídka utrpí nejeden tvrdý náraz. To je také důvod, proč mezi závodními drony převládají ty, které si piloti skládají sami.

Závodník zažije s dronem nejeden pád. Chce-li létat, musí umět také zvládnout opravu svého stroje, znát jednotlivé komponenty a být schopný je nahradit. Navíc, když si pilot sám sestavuje svůj stroj, může si vybrat takový motor, řídící jednotku i další součásti, které mu vyhovují nejvíc.

Jako by pilot seděl na dronu…

Zatímco klasický rekreační dron je vybavený stabilizací pro co nejpohodlnější ovládání, závodní koptéra je oproštěna od všech pohodlných vychytávek. Je sestavena s ohledem vysokou flexibilitu, manévrovací schopnosti a dosažení maximální rychlosti. Musí splňovat požadavky na velkou pevnost při minimální hmotnosti, proto její tělo zpravidla tvoří kompozitní materiál na bázi uhlíku. Proto jí také zpravidla chybí kryty, které známe u klasických dronů.

Důraz se klade na výkonnost, z nuly na 100 km/h se závodní stroj dostane během půl sekundy. Jeho maximální rychlost je někde mezi 150 – 200 km/h.

Každá závodní koptéra je vybavena kamerou, která přenáší obraz tak, jako by pilot seděl přímo na dronu. Snímaný obraz pilot sleduje v reálném čase na speciálních brýlích pro virtuální realitu. Jde o tzv. FPV (First Person View) brýle, které jsou základním vybavením každého závodníka. Přenášený obraz však mohou sledovat i diváci s FPV brýlemi a užít si tak průlet opravdu živě. I to je jistě jeden z důvodů, proč si závody s drony získávají stále více fanoušků po celém světě.

A pozor, takové závody s drony si můžete do sytosti vychutnat i v Česku. Jednu z mnoha příležitostí nabízí plzeňský Dronfest, který se uskuteční 1. – 2. června 2019. Tým Dronim na Dronfestu nebude chybět!

Zdroje:

Zdroj obr.: Rotorama

Komentáře