Tragický výbuch sopky na Novém Zélandu dokazuje nenahraditelnost dronů

Sopka White Island

Pondělí nepřineslo dobré zprávy. Na novozélandském ostrůvku White Island vybuchla sopka. Na ostrově a v jeho blízkosti měla být v době erupce dle premiérky Jacindy Ardernové asi stovka turistů. Posléze byl odhad místními úřady snížen na asi padesátku osob, i tak jsou tato čísla vysoká. Na malém ostrově o průměru asi dva kilometry je totiž k vulkánu všude blízko.

Nejaktivnější sopka Nového Zélandu

Ostrov White Island, nazývaný Maori jako Whakaari, je sice neobydlený, ale patří také k vyhledávaným turistickým cílům. Ostrov, který objevil slavný britský mořeplavec James Cook a také mu dal jméno, ročně navštíví asi deset tisíc turistů. Přesto či právě proto, že se zde má nacházet nejaktivnější sopka Nového Zélandu.

Ještě 3. prosince web GeoNet, který sleduje vulkanickou činnost v oblasti, informoval o tom, že sopka na ostrově může být aktivnější. Avšak současně také uvedl, že sopečná činnost nepředstavuje pro návštěvníky přímé riziko. Sopka bohužel dokázala, jak moc byla tato informace zavádějící.

A tak zatímco při posledním výbuchu, který se odehrál v roce 2016, nebyl naštěstí nikdo zraněn, tato erupce si vybrala daň v podobě lidských životů. V prvních zprávách policie informovala o pěti lidech, kteří podlehli svým zraněním, avšak jedním dechem dodává, že číslo není konečné.

Nebezpečí trvá

Neštěstí se odehrálo v brzkých ranních hodinách středoevropského času, avšak po 14 hodině odpoledne místního času, tedy v době turistických výletů. Když se ostrov halil do tmy, stále měly být asi dvě desítky nezvěstných lidí. Evakuaci a záchranné práce značně zkomplikovala nejenom noc, ale také příliš nebezpečná situace na ostrově. Ten je nyní pokrytý prachem a kameny, navíc hrozí další erupce.

První den se do záchranných operací zapojila armáda, k ní se přidalo námořnictvo se svojí vojenskou lodí. Novozélandské letectvo v oblasti operuje prostřednictvím letounu a dvou helikoptér. Vrak helikoptéry pokrytý šedivým prachem, který se po erupci na ostrově objevil, je však velkým varovným signálem. I proto by měly být další dny záchranné akce využity drony. Právě drony mohou zmapovat oblast bez toho, aby došlo k ohrožení života dalších lidí, třeba záchranářů.

Zdroje:

Tagy:
Komentáře