Pardubičtí hasiči mají nový dron s termokamerou. Již se osvědčil

Dron HZS Pardubice

O tom, že jsou drony užitečné hasičům není pochyb. Potvrzují to plzeňští hasiči, kteří také ve spolupráci se Západočeskou univerzitou vyvíjejí chytré senzory na dron, praktické zejména pro případy požárů (více v tomto článku). Nyní se novým vybavením v podobě dronu chlubí i profesionální hasiči v Pardubickém kraji.

Když jde o požáry, termokamera je základ

V Pardubicích nově létá stroj DJI Mavic 2 Pro vybavený klasickou kamerou spojenou s termokamerou. „Je to nejmodernější bezpilotní prostředek, který je v současnosti pro nás k dispozici,“ popisuje stroj plk. Ing. Tomáš Kubín, vedoucí oddělení komunikačních a informačních systémů HZS Pardubického kraje.

Dron hasičům pomáhá například v pátrání po ztracených lidech nebo při průzkumech velkých oblastí. Dokáže identifikovat překážky, které by mohly komplikovat situaci v případě mimořádné události, zvyšuje efektivitu zásahu. To potvrdil již ve svém testovacím režimu, kdy byl hasičům nápomocen mj. při červencovém požáru lesního porostu na Dolní Moravě nebo při požáru slámy v Cholticích. Plně byl nasazen u požáru v pardubické továrně na výrobu výbušnin a střeliva Explozia, který si vyžádal tři těžce zraněné a jeden lidský život. Hasiči požár zlikvidovali během necelé hodiny.

Požár z dronu, zdroj: HZS ČR

Jak to vidí hasiči?

„Pro hasiče je důležité, že vidí celou oblast z nadhledu. Na monitoru přitom může vidět jednak klasický záběr, jednak obraz z termokamery. Tak můžeme identifikovat například ohniska požáru, kde je nejvyšší teplota. Například při hašení lesního porostu pomocí termokamery z dronu hasič na monitoru vidí, když někde zůstanou nedohašená místa,“ popisuje Tomáš Kubín.

Hasič pro Český rozhlas také zmiňuje potřebná povolení, které bylo třeba zařídit u Úřadu pro civilní letectví. Pilotní zkoušky pro získání licence hasiče z Pardubic čekají začátkem příštího roku.

Zdroje:

Zdroj úvodního obr.: HZS ČR

Komentáře