V Brazílii našli vskutku zajímavé využití dronů. Vyvíjejí technologie, které by měly pomoci detektivům při jejich práci. Doposud se místo zločinu dokumentovalo prostřednictví klasických fotografií, které pořizovali policejní fotografové nebo přímo policisté. Dokumentace prostřednictvím dronu je však mnohem pohodlnější, rychlejší a přesnější. Maximálně zachovává všechny důkazy. Navíc umožňuje téměř dokonalou rekonstrukci.
Když na místo vraždy či jiného zločinu dorazí tým specialistů, okamžitě čelí mnoha negativním faktorům, které ohrožují sběr možných důkazů. Ihned po zločinu zasahují do pátrání povětrnostní vlivy jako vítr, déšť, sníh či teplota. Samotní detektivové – lidé také představují nemalé riziko. I při sebevětší obezřetnosti se nikdy nedokážou na místě pohybovat tak, aby alespoň minimálně nepoškodili žádné stopy a nezanechali na místě i své otisky. To by se museli pohybovat ve vzduchu. A právě ve vzduchu se pohybují drony…
Brazilský policejní expert Pompílio Araújo, výzkumník Federal University of Bahia vyvíjí specializovaný systém AirCSI, který má za cíl komplexně dokumentovat místa zločinu. Technologie AirCSI nabízí prostřednictvím dronu dokonalou pomoc detektivům, podstatně zkvalitňuje dokumentaci, zvyšuje šance na dopadení viníka i jeho usvědčení díky detailní rekonstrukci.
Technologie je založena na lokalizačním mapovacím systému SLAM (Self-Location Mapping System), díky kterému se dron pohybuje. Automaticky skenuje místo činu prostřednictvím dvou kamer, jedna natáčí, druhá pořizuje fotografie z různých úhlů pohledu.
Systém celou dokumentaci provádí víceméně nezávisle na detektivech, zastává tak jejich práci. Navíc dokáže na místě detekovat střelné zbraně, do budoucna by měl umět detekovat i další druhy zbraní a předmětů, nebo dokonce krvavé skvrny.
Systém je v současnosti ve fázi vývoje a stále se zdokonaluje. Aktuálně je například použitelný pouze ve venkovním prostředí, ale brzy by měl díky antikoliznímu systému zvládat i prostředí vnitřní.
Zdroje: